Gwarancja najlepszych cen, szybka i wygodna rezerwacja!

Szybkie wyszukiwanie

  • Od Ft
  • Do Ft
Szukaj

Wieki, wina i kultura kąpielowa na Węgrzech, w Hévíz!
Balaton i okolice - HévízSetki lat doświadczenia i badań uczyniły Hévíz jednym z najbardziej poszukiwanych miejsc leczniczych, umożliwiających zdrowienie, relaks i przeżycia gastronomiczne.
 
Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że 
specyficzny mikroklimat jeziora w Hévíz w sposób szczególny wpływa nie tylko na ciało i umysł, ale sprzyja również produkcji wina. Na „spragnionych” gości na wzgórzu w Egregy czeka rząd nastrojowych winiarni. Oprócz starorzymskiego ogrodu, ważną częścią ekspozycji Muzeum w Egregy jest naczynie gliniane opatrzone napisem „da bibire”, co znaczy „daj się napić”, które stanowi jednoznaczny dowód na to, że już i Rzymianie gasili pragnienie tutejszymi wybornymi winami. Najsłynniejsze wino okolicy, cserszegi fűszeres, pochodzi z sąsiedniego Cserszegtomaj. Powstało z dwóch odmian winogron: irasi olivér i czerwonego tramini i winno dostarczać jego miłośnikom takiej samej przyjemności jak bukiet wręczony kobiecie.
 
Legendarne początki
Oprócz win i doznań kulinarnych, Rzymianie znali także wspaniałą leczniczą wodę z Hévíz. Poza historią uzdrowienia cierpiącego na paraliż dziecięcy rzymskiego cesarza, zachowało się wiele legend z tamtych czasów.
Znamy również legendę o Dubiusie i Dubii:
Dubius, kronikarz rzymskiej twierdzy w Fenékpuszta, widząc jak tutejsza woda siarczkowa pomaga ludziom, namówił swą kłótliwą małżonkę Dubię, by i ona zażyła kąpieli w wodzie jeziora z Hévíz. W sposób graniczący z cudem, wody i muł jeziora wyleczyły nie tylko reumatyzm niewiasty, ale sprawiły, że wraz z bólem ustała też i jej swarliwość.
 
Współczesne fakty!
 
Temperatura największego na świecie leczniczego jeziora nawet jesienią i zimą nie spada poniżej 24°C, nie musimy więc rezygnować z kąpieli na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.
 
Podstawą Tradycyjnej Kuracji w Hévíz jest woda lecznicza, która dzięki bogatej zawartości minerałów jest szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Oprócz wody leczniczej ważnymi składowymi kompleksowej kuracji są też okłady borowinowe, słynna kąpiel z obciążeniem, masaże lecznicze oraz kuracja wodą pitną.
 
Skuteczność wody leczniczej w Hévíz potwierdzają najnowsze badania lekarskie,  oprócz tego o pozytywnych wynikach świadczą tysiące uzdrowionych gości i milion wykupionych noclegów rocznie 
 
Aktywne imprezy ruchowe, jak na przykład nordic walking, wycieczki rowerowe czy spływy kenu potokiem w Hévíz,wspomagają odzyskanie energii.
 
Dobre jedzenie i dobre wino są w życiu równie ważne, jak dobre zdrowie!
 
Informacja Turystyczna Hévíz
ul. Rákóczi 2., H-8380 Hévíz, Węgry
Tel.: +36/83 540 131
E-Mail: heviz@tourinform.hu 
www.hevizlake.com
 

Wieki, wina i kultura kąpielowa na Węgrzech, w Hévíz! mapa