Gwarancja najlepszych cen, szybka i wygodna rezerwacja!

Szybkie wyszukiwanie

  • Od Ft
  • Do Ft
Szukaj

Winarnia Kőporos - Eger
Eger i okolice - Eger 

                                          Winnica rodziny Simkó

Podstawą naszej działalności jest ugruntowana tradycja winiarska pielęgnowana w rodzinie Simkó od wielu generacji. Z dyplomem inżyniera budownictwa w kieszeni uścisnałem dłoń mego teścia, który zaprowadził mnie do piwnicy winiarskiej i wówczas uświadomiłem sobie, iż będę mył beczki i przetaczał wino. Mój teść i jego przyjaciele wprowadzili mnie w tajniki produkcji wina .Spędzając tysiace godzin w winnicy zdobyłem podstawową wiedzę uprawy winorośli. Zdobyta w ten sposób wiedza i doświadczenie dodały mi odwagi, aby w roku 1992 na7.2 ha rozpocząć rodzinne przedwsięzięcie pod nazwą Kőporos Borászat. Nasze plantacje charaktryzuje szeroka gama gatunków winorośli i szeroka skala wieku: od 10 do 45 lat  oraz średnowysoka i niska metoda uprawy krzewów. Obecnie na plantacji 44.4 ha położonej  w okolicy Eger, Egerszaók i Verpelét dominują winogrona czerwone. Gatunki winorośli na plantacji zostały świadomie wybrane do produkcji sztandarowego wina naszego regionu: Egerskiej Byczej Krwi (Egri Bikavér). Szlachetny smak wino to zawdzięcza połączeniu 5 gatunków: Blaufrankisch, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot, Blau porto.

Oczywiście produkujemy też inne gatunki win czerownych jak też białych.  Zdecydowana wiekszość  białych win to Chardonnay ale produkujemy też typowe węgierskie wina: Leányka,Olasz Rizling, Zengő).

Gamę gatunków winorośli wzbogaciliśmy w roku 2002 o Merlot, Syrah, Kadarka, Pinot noir , z których  już od roku 2005  zbieramy plony. 

Na jakość win dobroczynny wpływ ma położenie plantacji na południowych zboczch, unikalny mikroklimat egerskiego regionu oraz surowo przestrzegana norma produkcji (50-70 q /ha ).

Poza rynkiem rodzimym zaopatrujemy w nasze wina również polskich, czeskich i szwedzkich oraz ( z czego jesteśmy szczególnie dumni ) francuskich  odbiorców! Do roku 2007 nasze wina były w karcie win w klasie bussiness lini lotniczych MALÉV.

                                                                                                         

                                                                                                                             Simkó Zoltán