Gwarancja najlepszych cen, szybka i wygodna rezerwacja!

Szybkie wyszukiwanie

  • Od Ft
  • Do Ft
Szukaj

Narodowy Park Hortobágy
Północna Wielka Nizina Węgierska - HortobágyPark Narodowy Hortobágy mieści się w północnej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, a nazwę swą wziął od niewielkiej wioski leżącej na zachód od Debreczyna. Jadąc do niego od strony jeziora Cisa ukazuje nam się wspaniały widok - niewielkie kępy drzew dominujące po obu stronach drogi zanikają, a ich miejsce zajmuje płaska łąka mieniąca się tysiącem kolorów tęczy. Gdzieniegdzie wystają z niej łodygi łagodnie falujących na wietrze trzcin, wśród których rozlegają się głosy wodnego ptactwa, drogę przebiegają stada kuropatw, a nad przepiękną pusztą krążą polujące sokoły...

Jeśli ktoś nie wierzy w ten opis, musi koniecznie jak najszybciej wybrać się do Hortobágy. Piękno tego miejsca od wieków zachwycało malarzy i poetów, a sam Petöfi nazywał je "bezgranicznym, zielonym oceanem" i "cudownym stepem". Malowniczo przedstawiały się przede wszystkim ogromne stada węgierskiego bydła i owiec, gnane przez pasterzy i ich psy rasy puli przez nieskończone, porośnięte kwiecie, zielone tereny, zachwycało też zjawisko fatamorgany, jakie przy sprzyjających warunkach można tu obserwować (tylko w dni, gdy rozproszone światło przenika przez warstwy wilgotnego powietrza o różnej temperaturze).

Tereny Parku Narodowego zamieszkane były już przez pierwsze plemiona Madziarów, ciągnących bardziej na zachód, podobnie jak przez społeczność Kumanów. Ci drudzy pozostawili ślady swej bytności w postaci niewielkich pagórków, jeszcze niedawno uważanych za twory natury, a będących w rzeczywistości kurhanami, w których grzebali swych zmarłych. Później nastąpił na tym obszarze gwałtowny rozwój pasterstwa, który zaowocował powstaniem odrębnych klas w obrębie tej społeczności. I tak: najniżej w niej sytuowani byli świniopasi, dalej owczarze i pasterze bydła, zaś największym prestiżem cieszyli się opiekunowie tabunów koni. Tradycje pasterskie kultywuje się tu do dziś.

Główną przyczyną utworzenia tu Parku Narodowego było jednak coś innego, mianowicie niezwykłe bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, szczególnie ptaków. Podmokłe łąki są bowiem atrakcyjnym obszarem gniazdowania dla wszelkich gatunków ptaków brodzących: bocianów, kaczek, gęsi, mew i czapli, suche owcze pastwiska przyciągają jaskółki, kuliki, kuropatwy, bażanty i siewki, zaś obfitość małych ssaków - sokoły i myszołowy.

Głównym punktem Parku Narodowego jest dziewięcioprzęsłowy most położony nieco na zachód od miejscowości Hortobágy. Jest to najdłuższy most kamienny na Węgrzech. Wybudowano go na przełomie lat 20 i 30 XIX wieku według projektu Ferenca Povolny’ego. Jego łączna długość wynosi ponad 167m, a w dnu św. Stefana (20 sierpień) odbywa się na nim słynny jarmark folklorystyczny.Przy moście mieści się muzeum pasterstwa, w którym prezentowany jest może nie za bogaty, ale dość ciekawy zbiór strojów i wyrobów wykonywanych przez mieszkańców puszty, a związanych z ich codziennymi zajęciami. Po drugiej stronie mostu znajduje się niewielkie skrzyżowanie, które w kierunku południowym prowadzi do ogrodu zwierząt (tablica z napisem Allátkert), zaś w kierunku północnym - do obszarów wypasu bydła. Warto odwiedzić oba te miejsca.